Instalace korkové lepené podlahy

Návod k pokládceInstalace korkové lepené podlahy

Korkové dlaždice lze doporučit jako podlahovinu do všech obytných prostorů, především do dětských pokojů, kuchyní a chodeb, kde se nejvíce uplatní jejich schopnosti tlumit hluk, tepelně izolovat a vytvářet hygienicky nezávadné prostředí. Korková podlaha snižuje riziko vzniku alergických onemocnění.

Základem dokonalé korkové podlahy a jejího vysokého efektu je dodržení několika zásad. Pokud se jimi budete řídit, korková podlaha splní Vaše požadavky jak z hlediska funkčního, tak i estetického.

Úprava povrchu podkladu
Velmi důležitý je rovný, pevný a suchý podklad, beze spár, výstupků a nečistot. Vinyl, linoleum nebo původní korkové dlaždice je nutno odstranit. Nerovné betonové podlahy je potřeba vyrovnat nivelačními stěrkovými hmotami a poté penetrovat kvůli navázání zbylého prachu. Norma stanovuje nerovnost na 2 délkové metry ± 2mm.

Stabilizace korkových dlaždic
Pro stabilitu rozměrů je důležité vyrovnání teploty korkových dlaždic s prostředím, ve kterém je budeme pokládat. Dlaždice necháme stabilizovat vybalené z PE fólie cca 48 hodin v místnosti kladení. Vlhkost podkladu pro lepení by měla být nižší než 2,5% CM a teplota by během instalace neměla klesnout pod 18°C. Relativní vlhkost v místnosti má být 45-60%. Zvláště nevhodná je vlhkost 20% a teploty nad 27 stupňů celsia.

Rozměření dlaždic v místnosti
Místnost rozdělíme pravoúhlým křížem na čtyři plochy. Založíme první dlaždici do středu místnosti a dále postupujeme systemem „schody" směrem ke zdi. Snažší je dlaždice lepit na „sráz" nikoli „na cihlu".

Princip lepení – rozpouštědlové lepidlo
Lepidlo je nutné nanést celoplošně jak na dlaždice tak i na podlahu. Po 15 minutách, kdy již lepidlo nelepí dlaždice pokládáme a zaklepáváme gumovou paličkou. Spotřeba lepidla je 300 – 350 g/m2.

Princip lepení – disperzní kontaktní lepidlo
Disperzní lepidlo se nanáší na korkové dlaždice i podlahu válečkem, vždy pouze v jedné tenké vrstvě. Spotřeba dle typu lepidla činí 240 g/m2. Samotné lepení korkových dlaždic na podlahu můžeme začít v okamžiku, kdy lepidlo již nelepí. Korkové dlaždice jsou pevně spojené s podkladem pouze po poctivém zaklepání kladívkem nebo gumovou paličkou. Pro velké plochy doporučujeme použít těžký kovový válec. Pro dořezávání krajů používáme ulamovací nůž.

Tmelení spár
Po nalepení korkových dlaždic vytmelíme všechny spáry pružným tmelem z kartuše – odstín Karamel. Je možné použít i jemnou korkovou drť ve spojení s epoxidovým tmelem, vždy ale až po první aplikaci základního laku!!!

Lakování - pouze pro korkové dlaždice přírodní
Po celoplošném přebroušení nalepených dlaždic aplikujeme akrylátové nebo dvousložkové polyuretanové laky na vodní bázi. Po každé vrstvě laku znovu povrch přebrousíme ručně nebo vibrační bruskou brusným papírem o zrnitosti 150 - 200. Důležité je i odstranění prachu a všech nečistot před každým lakováním. Lakování provádíme zásadně válečkem, ten musí být vždy na každou vrstvu suchý! Minimální počet vstev laku jsou tři.. Podlahu doporučujeme plně zatížit až po 10 dnech a v tomto období tzv. "zrání laku", je dobré se chovat k podlaze šetrněji. Zásadně nepoužívejte laky určené na dřevo ani laky masivně nabízené v obchodních domech.

Lakování již lakovaných dlaždic
Korkové dlaždice předlakované jsou již z výroby dvakrát lakované a přebroušené. Po pokládce zlehka přebrousíme jemným smirkem (zrnitost 150 - 200) a tím srazíme případné jemné diference ve spojích mezi jednotlivými dlaždicemi. Odstraníme dokonale prach a nečistoty a podlahu vytřeme 1% roztokem saponátu nebo prostředkem Hloubkový čistič na lakované podlahy Korek Jelínek STRIP. Aplikujeme nejméně jednu vrstvu laku.

Olejování: pouze pro přírodní korkové dlaždice
Přírodní korkové dlaždice lze povrchově upravit olejem na přírodní bázi s přísadou tvrdých vosků. Tato povrchová úprava je vhodná zejména pro dětské pokoje a ložnice, protože naolejováním korek neztrácí svůj sametový dotek a kontakt s podlahou je velmi příjemný. Po pokládce podlahu přebrousíme. První aplikaci oleje provádíme rovnou nerezovou špachtlí po celé ploše podlahy a ihned odstraníme přebytečný olej (mapy) z povrchu podlahy. Po zaschnutí cca 24 - 48 hodin, aplikujeme druhou vrstvu válečkem. Tato druhá vrstva schne cca 12 - 24 hodin. Pro zlepšení vzhledu lze aplikovat i třetí vrstvu oleje, která je suchá během 6 -10 hodin. Výhoda – podlaha se dá opravit i „ místně "!

Údržba
Je dobré všechny plochy které se dotýkají korkové podlahy ochránit filcem. (především nohy židlí.) Dvojnásob platí pro voskované a olejované podlahy. Zásadně nepoužíváme silně koncentované chemické přípravky. Korkovou podlahu dále udržujeme v dobré kondici přípravky, který vyplňují vzniklé mikroprasklinky. Vhodný je především přípravek Péče o korek, buď jako přísada do mycí vody nebo se aplikuje neředěný a vytváří další vrstvu, kterou je nelehké smýt.

Korek je jedinečný přírodní materiál. Proto žádné dvě korkové dlaždice nejsou stejné. Lehké odstínové diference a diference ve struktuře povrchu jsou součástí přírodního korku. Před pokládkou prohlédněte dobře obsah jednotlivých balíčků a rozložte případné odstínové diference rovnoměrně po podlaze. Tím dosáhnete zvýraznění přírodního charakteru korku jako unikátního materiálu. V případě zjevných vad je nutno provést reklamaci před pokládkou. Tyto vady nelze reklamovat po nalepení na podlahu.
Při stěhování těžkého nábytku, chladniček, myček, mrazících boxů buďte opatrní. Nohy stolů a židlí by měly být opatřeny podložkami ze silné tkaniny nebo filcu. V trvale vlhkém a nevětratelném prostředí (koupelny) je nutná povrchová úprava dvousložkovým lakem. Na místech, kde je podlaha vystavená silnému vlivu slunečního záření dochází ke změně vzhledu korkových dlaždic stejně tak jako u dřeva. Toto ovlivní pouze estetický efekt. Při zachování doporučených rad je efekt korkové podlahy velmi vysoký a věříme, že Vás plně uspokojí.