KOMPLETNÍ NABÍDKA KORKOVÝCH PODLAH

 
Jako regionální zástupce vyrobce široké palety korkových podlah Vám můžeme nabídnout kompletní výrobní program firmy KOREK JELÍNEK.

 

jelnek

 


Korková podlaha: obecné informace

Korková podlaha je vysoce pružná a navozuje příjemný pocit pohody. Korek je měkký a dokonale pružný došlap a má výjimečné tepelné vlastnosti. Korek je totiž vynikající přírodní izolant. Zatímco při chůzi po keramické podlaze ji tepelnou energií z vlastních chodidel ohříváte, korek energii neodebírá a vy máte pocit tepla. To jasně prokázaly snímky chodidel termovizní kamerou.

Korkovou podlahu můžete mít ve formě celoplošně lepených dlaždic nebo jako podlahu plovoucí, nejlépe se zámkovým spojem.

Výsledky testování firmy Korek Jelínek spol. s r. o. dokazují, že instalací korkové podlahy do obytné místnosti se zvýší teplota v místnosti o 1,5°C. Ze studií o vytápění víme, že snížení vytápěcí teploty v místnosti znamená snížení nákladů na vytápění o 6%. Úspora při použití korkové podlahoviny je tedy 9%.

Další výhody korku:

 • je lehký, pružný, ohebný,
 • má výbornou regeneraci po stlačení,
 • zůstává mechanicky pevný a odolný,
 • má nízkou vodivost a mimořádnou schopnost tepelně i zvukově izolovat,
 • poskytuje výjimečně pohodlnou chůzi a dokonalý tepelný komfort,
 • alergici či astmatici ocení, že je zcela netoxický a odolává plísním,
 • chemicky stálý.

Díky korkové podlaze Korek Jelínek bude každá vaše místnost vyzařovat teplo, příjemnou atmosféru a styl.

Korkové podlahy a další výrobky z korku zakoupíte v našem e-shopu, nebo prostřednictvím našich obchodních reprezentantů.

Korková podlaha: obecné informace


Průvodce výběrem plovoucích podlah

Vybíráte novou podlahu a nevíte, pro kterou se rozhodnout? Rádi vám poradíme.

Co od nové podlahy očekáváte?

Na začátku výběru je důležité si ujasnit, jaké jsou vaše potřeby, představy a očekávání od nové podlahy.

Hledáte především odolnou podlahu, která všechno vydrží a nevyžaduje téměř žádnou údržbu? Nebo toužíte po podlaze z pravého přírodního materiálu, která vám umožní pohodlné chození naboso po teplé, pružné a tiché podlaze? Nebo si přejete kompromis - aby podlaha obsahovala kvality přírodních materiálů, ale byla „zabalena" do odolného povrchu?

Bude to podlaha do ložnice, do kuchyně, nebo koupelny? Chováte domácí mazlíčky, nebo máte ve zvyku se doma nepřezouvat?

Dobrá zpráva je, že v naší nabídce je dostatek podlah pro všechny typy uživatelů.

Hledáte přírodní podlahu, která bude tichá a teplá?

Pak si jistě vyberte z našeho katalogu korkových plovoucích podlah, které nabízíme v několika provedeních podle finální povrchové úpravy a v množství různých dekorů včetně barevných.

Korkové podlahy mají nejlepší užitné vlastnosti pro ty, kdo hledají přírodní povrch a podlahovinu pružnou, tichou a teplou. Korek je zdravotně nejvhodnější podlahovinou pro chození naboso, protože zabraňuje škodlivému ochlazování chodidel. Kromě toho jsou korkové podlahoviny ekologické, nealergické a odolné proti plísním, nehrozí uvolňování alergenů. Další výhodou je, že korkové plovoucí podlahy mají výrazný efekt útlumu kročejového hluku, jedná se o skutečně tiché podlahy. Jsou vhodné pro podlahové topení, jak jsme ověřili nezávislým měřením u předního výrobce podlahového topení v ČR.

Vrchní korková vrstva je chráněna některým z kvalitních laků, nebo povrchovou úpravou tvrdý olej, které vytvářejí povrch naprosto hladký a jednolitý (např. řada Emotions) anebo povrch mírně strukturovaný, který mírně kopíruje povrch korkové vrstvy (řada Studio) Při správné péči je korková podlaha velmi trvanlivá a je to vynikající volba pro vaše bydlení. Denně nás kontaktují zákazníci, kteří již mají zkušenost s korkovými podlahami a chtějí je znovu, protože poznali a oblíbili si jejich užitné vlastnosti.

Prvotřídní provedení lamely a kvalitní materiály zajišťují bezproblémovou pokládku a spokojené užívání.

Máte zájem o odolnou podlahu, která „vydrží všechno"?

V tom případě vám nabízíme vinylové plovoucí podlahy, v naší nabídce se jedná o špičkové plovoucí podlahy Vinylcork s dvojitou vrstvou korku a podlahovým zámkem UNICLIC. Luxusní vinylová vrstva na povrchu dodává podlaze pevnost a vysokou odolnost proti opotřebení (tř. zátěže 32), dvojitá vrstva korku v lamele se projevuje pružností, teplým povrchem podlahoviny a útlumem kročejového hluku, špičkové provedení lamely zajišťuje snadnou pokládku, tvarovou stálost podlahy a úplnou odolnost proti vlhkosti.

V nabídce je široká škála dekorů především v odstínech přírodního dřeva, antik dřeva a novinkou jsou dekory přírodního kamene. Vinylkorkové plovoucí podlahy jsou díky své velké odolnosti předurčeny do hal, předsíní, chodeb, kuchyní, ale díky žádaným dekorům dřeva a celkově vynikajícím užitným vlastnostem si je mnozí pokládají i do obývacích pokojů, jídelen a obytných zón svých domů. I vinylové plovoucí podlahy jsou vhodné pro použití s podlahovým topením, stejně jako všechny podlahoviny v naší nabídce.

Kuchyně

Osobní názory na vhodnou podlahovinu se asi nejvíce liší právě u výběru podlahy do kuchyně. Jinou podlahovinu si vybírají ti, kdo preferují přírodní vlastnosti a vzhled, jinou ti, kdo hledají především vysokou odolnost.

Vhodným řešení do kuchyní jsou korkové plovoucí podlahy Emotions, které nabízejí užitné výhody korku, ale jsou opatřeny povrchovou úpravou WTAX s vyšší životností. Povrchová úprava vytváří matný a hladký povrch, který zaručuje snadnou údržbu (tř. zátěže 31).

Pokud hledáte podlahu především odolnou a trvanlivou, vinylová plovoucí podlaha Vinylcork bude správnou volbou (tř. zátěže 32).

Předsíně

Do předsíní, kam se vstupuje ve venkovní obuvi, doporučujeme některou z podlah s vyšší odolností – především vinylové plovoucí podlahy Vinylcork (dekory přírodního vzhledu v podobě dřeva) nebo korkové plovoucí podlahy řady Emotions (tradiční i designové dekory korku).

Do hal a předsíní, které jsou součástí obytného prostoru, většinou vybíráme stejnou podlahovinu jako do hlavního obytného prostoru.

Obývací pokoje

Záleží jen na vás, pro jako podlahovinu se rozhodnete do obývacího pokoje, jídelny nebo do haly. Zde je přehled vhodných typů podlahovin z našeho sortimentu:

Korkové plovoucí podlahy řady Studio
Designové korkové plovoucí podlahy opatřené dvousložkovým lakem s podkladní vrstvou hot coating - HC A2K. Nabízejí vysokou odolnost povrchu. Povrchová vrstva je mírně strukturovaná, kopíruje profil přírodní korkové dýhy. Tato řada zahrnuje jedny z nejkrásnějších dekorů korkových podlah.

Korkové plovoucí podlahy řady Emotions
Nejprodávanější řada korkových plovoucích podlah, která zahrnuje širokou škálu tradičních a elegantních dekorů v odstínech korku přírodního, tmavého i světlé odstíny „crema". Povrchová úprava WTAX zajišťuje vysokou odolnost a povrch je naprosto hladký, bez struktury, matný.

Korkové plovoucí podlahy Bloom
Řada korkových plovoucích podlah s nejmodernějšími dekory včetně barevných. Na povrchu opatřené úpravou WTAX, povrch s mírnou strukturou.

Kožené plovoucí podlahy
Luxusní novinka. Tyto podlahy jsou vyrobené z pravé kůže (2,5mm vrstva recyklované kůže). Dvousložkový lak na vodní bázi AQUA2K je jako povrchová úprava aplikován v 5 vrstvách. Zaručuje vysokou odolnost proti opotřebení, dobrý kompromis mezi tvrdostí a elasticitou.V nabídce je řada dekorů v přírodních odstínech luxusní, zejména tmavé kůže, nově doplněna o světlé a barevné dekory.

Vinylové plovoucí podlahy Vinylcork
Jsou dobrá volba pro všechny, kdo do svého obývacího pokoje hledají vysoce odolnou podlahovinu. V nabídce je široká paleta dekorů zejména v odstínech přírodního dřeva, starožitného dřeva antic a nově i dekory v podobě přírodního kamene.

Ložnice

Pro chození naboso a s ohledem na nižší předpokládanou zátěž doporučujeme do ložnic podlahoviny z následujících řad korkových plovoucích podlah  – Studio (designové dekory s mírně strukturovaným povrchem), korkové plovoucí podlahy Bloom (moderní dekory včetně barevných) a korkové plovoucí podlahy Emotions (nejprodávanější řada korkových podlah).

Vzhledem k nižsí předpokládané zátěži v ložnicích a dětských pokojích lze doporučit i řadu Basic, která je levnější variantou korkových podlah s nižší třídou zátěže.

Variantou vhodnou do luxusních ložnic jsou kožené plovoucí podlahy Corium.

Dětské pokoje

Dětské pokoje bývají teoreticky považovány za místnosti s menší zátěží podlahoviny, ale záleží na způsobu her vašich dětí, jestli tomu tak skutečně je. Proto je na vás, co bude prioritou při výběru podlahoviny do dětského pokoje. Pro pohodlí při dětských hrách na podlaze a pobíhání naboso bychom rádi doporučovali především podlahoviny s co nejpřírodnějším a nejteplejším povrchem.

Vyšší míru odolnosti nabízejí korkové plovoucí podlahy z řady Studio (designové dekory s mírně strukturovaným povrchem), Bloom (moderní dekory včetně barevných) a Emotions (nejprodávanější řada korkových podlah).

Pokud pro dětský pokoj hledáte především odolnou podlahu pro vysokou zátěž, i zde můžeme doporučit vinylové plovoucí podlahy Vinylcork.

Vhodnou variantou s možností jasně barevných kombinací je plovoucí podlaha Recolour.

Komerční prostory

Do komerčních prostor nabízíme především vinylové plovoucí podlahy Vinylcork, které se vyznačují vynikající kvalitou, dlouhodobou životností i při vysoké zátěži a luxusními dekory.

VŠECHNY NAŠE PLOVOUCÍ PODLAHY JSOU VHODNÉ PRO TEPLOVODNÍ I ELEKTRICKÉ PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ.


Korek a chození naboso

Víte, že korek je nejvhodnější podlahovina pro chození naboso?

Chodíte rádi doma bez přezůvek? Možná vás budou zajímat výsledky měření, ve kterém byl porovnáván vliv podlahoviny na ochlazování chodidla při přímém doteku. Pomocí měření infračerveného spektra se porovnávaly vlastnosti podlahovin, které jsou považovány za jedny z měkkých a teplých podlahovin – lino a dřevo.

Výsledek měření ukázal teplotu chodidla po 1 minutě setrvání na podložce z lina, pak ze dřeva a z korku, vše za stejných podmínek. Jak ilustruje obrázek, chodidlo, které bylo ve styku s linem, prošlo výrazným ochlazením, méně ochlazené bylo chodidlo z dřevěné podlahy. Nejlépe dopadl výsledek podlahy korkové, kde podle měření infračerveného spektra téměř nedošlo k ochlazení oproti přirozené teplotě chodidla. Výsledky testu potvrzují skutečnost, že korkové podlahoviny jsou právem nazývány tiché a teplé podlahy.

Metoda (obrázek): zkoušený materiál umístěn na podložce ze dřeva (12mm) při stejných podmínkách. Po 1 minutě doteku chodidla se vzorkem podlahoviny se měří teplota chodidla v rozmezí infračerveného spektra. Červená barva odpovídá nejvyšší teplotě na infračerveném spektru.
Místo a datum měření: Abionics, Japonsko, 1988. Pokojová teplota: 23-24 ºC.

Korek a chození naboso


7x ANO pro korkovou podlahuano pro korkovou podlahu

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat váš dům, byt nebo kancelář? Přemýšlíte o vhodné podlahové krytině? Zkuste chvilku přemýšlet o korkové podlaze. Korek se vyznačuje podobnou životností a cenovou hladinou jako například podlaha dřevěná. Má však oproti dřevěným prknům a dalším podlahovým krytinám mnoho výhod.

Korkové podlahy byly oblíbené v domácnostech i na veřejných místech po celém světě už od 50. let 20. století. Na počátku 21. století zažívají svůj comeback. Korek má výjimečnou strukturu s výjimečnými vlastnostmi.

Tichá a teplá podlaha
Korkové podlahy si ze všech dostupných podlahovin nejvíce zaslouží označení tichá a teplá podlaha. Je to díky unikátním vlastnostem korku, který zůstává teplý na dotek a zároveň tlumí kročejový hluk.

Pružnost
Díky jedinečné stavbě buněk tvořících korek je korková podlaha ideálně pružná. Stlačíte-li korek, stlačíte i plyn obsažený v korkových buňkách. Po uvolnění napětí se buňky vrací do původního stavu, aniž by se zdeformovaly. Právě proto jsou korkové podlahy hojně využívány nejen v bytech, ale také na mnohých pracovištích. Budete-li chodit jeden den po dlaždičkách a druhý po korkové podlaze, pocítíte znatelný rozdíl. Každým krokem po korkové podlaze šetříte své kosti a klouby. Korková podlaha částečně odpruží nárazy, které by jinak nepříznivě ovlivňovaly klouby a kostru.

Izolační vlastnosti
Korek je vynikajícím přírodním izolantem. U korkových podlah oceníte především izolaci tepla a vibrací. Korkové podlahy zabraňují úniku tepla a tím šetří vaši kapsu. Spolehlivě tlumí i zvuk. Korkové desky se běžně používají na odzvučení stěn a stropů různých sálů, zkušeben apod.

Přírodní a nealergický materiál
Korek je naprosto přírodní materiál, který slouží ve své původní přírodní podobě bez přídavků chemie. Je nealergický, odolný proti plísním i škůdcům. Zároveň je korková podlaha antistatická, to znamená, že při tření korku, nebo jeho přítomnosti u elektrospotřebičů nevzniká žádná statická elektřina. Podlaha nepřitahuje a díky své struktuře ani nepohlcuje prach. Není tudíž náročná na úklid, stačí ji setřít nebo vysát. Korková podlaha je proto vhodná jako podlahová krytina do celého bytu a umožňuje zdravé prostředí pro alergiky.

Odolnost
Korkové podlahoviny jsou opatřeny povrchovými úpravami různých typů. Kvalitní laky zaručují vysokou odolnost (třída 31).

Vhodné pro podlahové topení
Na základě nezávislých měření bylo prokázáno, že korkové podlahoviny jsou vhodné pro podlahové topení a velmi dobře vyhovují všem předepsaným normám, nedochází k energetickým ztrátám. Oproti jiným podlahovinám má korek větší tepelnou setrvačnost, proto první prohřátí trvá o něco déle, ale pak podlaha teplo déle udržuje.

Široká nabídka dekorů, odstínů a povrchových úprav
Korkové podlahoviny nemají pouze barvy přírodního korku, v nabídce je množství dekorů včetně barevných a nabízíme několik různých povrchových úprav. Rovněž si naši zákazníci mohou vybírat z korových plovoucích podlah a nebo korku v podobě lepených čtverců.

korkova plovouci podlaha


Korkové podlahy pro komerční prostoryKorkové podlahy pro komerční prostory

Popularita korkových podlah stoupá a už dávno není pouze doménou bytů nebo rodinných domů. Dnes se korkové podlahy stále častěji uplatňují i ve veřejných budovách a komerčním sektoru, protože nabízejí široký výběr a disponují celou řadou vynikajících vlastností.

Odolné korkové dlaždice působí pod nohama měkce a navíc izolují proti horku i chladu. Pomáhají zvýšit kročejovou neprůzvučnost (IIC) i vzduchovou neprůzvučnost (STC), působí proti alergicky a jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Ceny korkových podlah jsou navíc v obdobné kategorii jako dřevo.

Restaurace, tělocvičny a kanceláře

Korkové podlahy se používají ve veřejných budovách řadu let. Například už budova staré burzy v Torontu měla korkové podlahy, které poskytovaly úlevu kloubům obchodníků, kteří musí být celý den na nohou a nabízely určitě příjemnější atmosféru než obvyklé tvrdé dlaždice. V padesátých letech 20. století se už korkové podlahy běžně používaly v restauracích, tělocvičnách i kancelářích – všude, kde lidé tráví dlouhou dobu stáním. Tehdy byly používané korkové dlaždice pevné a masivní s jednotným dezénem. Obvykle byly povrchově upraveny tak, aby vypadaly jako dřevěná podlaha – to znamenalo zbrousit je a nalakovat. Se svou tloušťkou od 4 do 6 mm byly neobyčejně odolné a trvanlivé.

Korek dnes

V 90. letech 20. století odbyt korkových podlah rostl přímo exponenciálně, což je trend, který trvá dodnes. Všichni, kteří si zakoupí korkové podlahy, se mohou spolehnout na bezproblémovou instalaci, která dovoluje využít všech předností tohoto produktu.

Na trhu jsou dnes dva druhy korku vhodné do veřejných budov:

 

 • Prvním jsou standardní nalepované dlaždice. Tyto dlaždice mají obvykle velikost 30 čtverečních centimetrů a tloušťku 4 mm. K dispozici jsou i větší rozměry, mají skosené hrany nebo jsou bez nich a nabízejí se v nejrůznějších tvarech. Kupují se buď v masivním provedení (celá dlaždice má stejnou strukturu) nebo s dýhovým povrchem. Do veřejných budov jsou ovšem nejvhodnější masivní dlaždice, protože po letech opotřebení je možné je renovovat zbroušením. Z výroby dlaždice vycházejí buď jako polotovar (přírodní nelakovaný povrch) nebo již s povrchovou úpravou laku.
 • Druhým typem korkových dlaždic, který se dnes vyrábí, jsou plovoucí korkové podlahy. Podobně jako plovoucí podlahy z laminovaného dřeva, plovoucí korkové podlahy jsou založeny na korkovém základu obvykle 2 mm silném, jádře z MDF dřevovláknité desky a 3 mm povrchové vrstvy korku s volitelným vzorkem. Tyto dlaždice se obvykle kupují již s povrchovou úpravou. Pokládají se stejně stejně jako ostatní plovoucí podlahy se zámkovým spojem.

 

Ve veřejných budovách se dají použít obě metody, ovšem vzhledem k větší zátěži a opotřebení v porovnání s byty architekti spíše doporučují podlahy lepené na podklad. Pokládají ho za pevnější a trvanlivější.

Pro pokládání korkových desek můžeme použít buď kontaktní lepidlo, např. Alkaprén apod., nebo disperzní lepidlo určené pro lepení korku. Spojovací lepidlo se aplikuje jak na podklad, tak na spodní stranu korkové dlaždice. Nechá se mírně zaschnout, dlaždice se pak připevní k podkladu. Dlaždici k podkladu přitlačíme, vytvoří se permanentní spojení a s dlaždicí už nelze hnout.

Ti, kdo podlahy pokládají, mohou vytvářet podlahy s nejrůznějšími vzory, např. šachovnice nebo zvýraznit okraje použitím dlaždic s různým povrchem. Korkové polotovary mohou být obarveny prakticky jakoukoli barvou na dřevo a pak povrchově upraveny. Ošetřit povrch na místě je snadné; na povrch podlahy se nanesou tři vrstvy polyuretanu na bázi vody a mezi vrstvami se provede jemné zbroušení. Každá vrstva polyuretanu na bázi vody schne asi 4 hodiny, takže celou podlahu můžeme mít hotovou za jediný den.

Povrchová úprava podlah

Ve veřejných prostorách je obvykle nejlepší provádět povrchovou úpravu podlahy až na místě. Naneseme-li totiž polyuretan na místě, vytvoří se zcela hladký jednolitý povrch, protože lak zalije i spoje mezi dlaždicemi.

Korkové podlahy a dlaždicový dezén naštěstí skryje většinu škrábanců a běžných povrchových kazů. Díky barvám navíc i špinavá podlaha obvykle vypadá čistě. Existuje ale jednoduchý trik, jak podlahu po takových řekněme pěti letech silného používání renovovat. Lehce zbruste polyuretanový povrch a na zdrsněnou plochu naneste novou vrstvu polyuretanu. Pokud jsou dlaždice poškozeny výrazně, lze je důkladně zbrousit a provést kompletní renovaci - musí to ale být dlaždice masivního (homogenního) typu. To však obvykle není třeba dřív jak za 15 až 25 let i za déle.

Korek se pokládá na nejrůznější povrchy. Nejběžnější je pokládat korkové podlahy přímo na beton nebo překližku. Problémem není snad žádný povrch, pokud nevykazuje závažné defekty, které by se mohly promítnout skrze korkovou podlahu. Pružnost korkové dlaždici umožňuje přizpůsobit se tvaru i mírně nerovného podkladu.

Korek pod podlahou

Korek není skvělý jen jako vrchní povrch, ale i jako podklad podlah. Může se pyšnit vysokou zvukovou neprůzvučností a nulovými problémy s životním prostředím (jako např. jedovaté výpary). Podkladové korkové fólie patří mezi nejvíce používané produkty. Pod keramickou či mramorovou podlahu se navíc používá tenká korková membrána k tlumení pnutí a ochraně před praskáním, na které obvykle upozorňují výrobci. Korkové membrány jsou odolné, snesou velkou zátěž a vydrží prakticky věčně.


Instalace korkové plovoucí podlahy

Návod k pokládceInstalace korkové plovoucí podlahy

Korkové podlahy lze doporučit jako podlahovinu do všech obytných prostor, především do kuchyní, dětských pokojů a chodeb, kde se nejvíce uplatní jejich schopnost tlumit hluk, tepelně izolovat a vytvářet hygienicky nezávadné prostředí. Korková podlaha snižuje riziko vzniku alergických onemocnění. Základem dokonalé korkové podlahy a jejího vysokého efektu je dodržení několika stručných rad. Pokud se jimi budete řídit, korková podlaha splní Vaše požadavky jak z hlediska funkčního, tak i estetického.

Korkové plovoucí podlahové lamely se velmi snadno instalují, jsou pružné, tepelně komfortní, antistatické a antialergické. Na rozdíl od korkových dlaždic typu 300x300x4mm se nelepí k podkladu, ale spojují se pouze mezi sebou. Celá podlaha tedy „plave". Pohyb je ale v řádech desetin milimetru a závisí na teplotě a vlhkosti v místnosti. Korková plovoucí podlaha je také vhodná k instalaci do prostor s podlahovým vytápěním, je pouze potřeba počítat se zvýšenou tepelnou setrvačností.

Podklad
Podklad musí být čistý, suchý, bez drolivých částí. Požadavek na rovinnost je +-2mm na dva délkové metry. Při vyšší nerovnosti podkladu je nutné provést stěrkování. Měření rovinnosti podkladu i případné stěrkování doporučujeme svěřit odborníkům. Pod plovoucí korkovou podlahu není třeba vkládat žádnou izolaci typu Mirelon, korková plovoucí podlaha má již korkovou podložku instalovanou zespodu lamely. V případě, že podkladovou vrstvou je beton nebo anhydrit, je však nutno vždy použít parozábranu!

Montáž první řady
Před pokládkou je nutné zkontrolovat zámkový spoj a zbavit jej případných nečistot. Nečistoty a poškozený zámek mohou způsobit výškové nerovnosti. Pokládat začínáme z pravého zadního rohu místnosti. První lamelu položte perem ke stěně. Uřízněte její čelní pero, minimálně 2cm a stejně tak i podélná pera všech lamel první řady tak, aby lícovala se zdmi. Tyto uříznuté díly použijeme z druhé strany lamely jako ochranu zámku před údery kladiva. První řadu dílců po smontování přesně vyrovnejte ke stěnám pomocí distančních klínků. Vzdálenost od stěny a všech stavebních dílců musí činit nejméně 10 mm (u větších místností nejméně 1,5 mm na každý metr šířky místnosti).

Montáž dalších řad
Druhou řadu začněte se zbytkem posledního dílce z první řady. Ten by neměl být kratší než 30 cm. Takto vzniklé přesazení je nutné pro stabilizaci plochy. Lamely spojte nejdříve na dlouhém zámku a potom na krátké straně pomocí uříznutých dílů s citem doklepejte až mezera zcela zmizí. Dřevěné zárubně a dveřní křídla zkraťte v případě potřeby o výšku podlahy.

Montáž ukončovacích lišt MDF
Lišta překrývá dilatační spáru. Lišty se instalují na zeď, nikoli k podlaze. V současnosti dodáváme lišty s plastovými držáky, pomocí kterých se připevňují. Další možností je lišty přibíjet kolářskými hřebíky s malou hlavou cca 25 - 30mm dlouhými. Mezera mezi hřebíky je 30cm. Pro lepší stabilitu lišty instalujeme kapku lepicího tmelu mezi každý druhý hřebík. Na vnější a vnitřní rohy potřebujeme pokosovou pilu.

Ošetření silně namáhané korkové plovoucí podlahy např. v kuchyni
Hotovou podlahu, která bude sloužit v silně namáhaných prostorách doporučujeme po instalaci ještě odmastit 1% roztokem saponátu, nechat zcela uschnout a následně aplikovat polymerový ošetřovací prostředek Rigostep s efektem lesk, polomat nebo mat v neředěné formě.

Přelakování již dříve lakovaných podlah
Korkové podlahy nalakované UV matným lakem nebo lakem Aqua2K je možno přelakovat, ale vždy je třeba nejprve provést zkoušku přilnavosti. Na část podlahy, například u zdi nebo pod topením na přebroušeném a odmaštěném místě nalakujeme cca 3 x 3 cm. Po 48 hodinách hranou mince zkusíme lak seškrábnout. Neloupe-li se ve folii, můžeme lakovat.

Podlahy opatřené keramickými laky a podlahy s povrchovou úpravou tvrdý olej nelze standardním způsobem přelakovat! Za účelem přelakování podlah doporučujeme vždy vyhledat odbornou firmu, která přelakování provede!

Obrázkový návod k pokládce plovoucí podlahy:

Pokládka

 

Instalace korkové lepené podlahy

Návod k pokládceInstalace korkové lepené podlahy

Korkové dlaždice lze doporučit jako podlahovinu do všech obytných prostorů, především do dětských pokojů, kuchyní a chodeb, kde se nejvíce uplatní jejich schopnosti tlumit hluk, tepelně izolovat a vytvářet hygienicky nezávadné prostředí. Korková podlaha snižuje riziko vzniku alergických onemocnění.

Základem dokonalé korkové podlahy a jejího vysokého efektu je dodržení několika zásad. Pokud se jimi budete řídit, korková podlaha splní Vaše požadavky jak z hlediska funkčního, tak i estetického.

Úprava povrchu podkladu
Velmi důležitý je rovný, pevný a suchý podklad, beze spár, výstupků a nečistot. Vinyl, linoleum nebo původní korkové dlaždice je nutno odstranit. Nerovné betonové podlahy je potřeba vyrovnat nivelačními stěrkovými hmotami a poté penetrovat kvůli navázání zbylého prachu. Norma stanovuje nerovnost na 2 délkové metry ± 2mm.

Stabilizace korkových dlaždic
Pro stabilitu rozměrů je důležité vyrovnání teploty korkových dlaždic s prostředím, ve kterém je budeme pokládat. Dlaždice necháme stabilizovat vybalené z PE fólie cca 48 hodin v místnosti kladení. Vlhkost podkladu pro lepení by měla být nižší než 2,5% CM a teplota by během instalace neměla klesnout pod 18°C. Relativní vlhkost v místnosti má být 45-60%. Zvláště nevhodná je vlhkost 20% a teploty nad 27 stupňů celsia.

Rozměření dlaždic v místnosti
Místnost rozdělíme pravoúhlým křížem na čtyři plochy. Založíme první dlaždici do středu místnosti a dále postupujeme systemem „schody" směrem ke zdi. Snažší je dlaždice lepit na „sráz" nikoli „na cihlu".

Princip lepení – rozpouštědlové lepidlo
Lepidlo je nutné nanést celoplošně jak na dlaždice tak i na podlahu. Po 15 minutách, kdy již lepidlo nelepí dlaždice pokládáme a zaklepáváme gumovou paličkou. Spotřeba lepidla je 300 – 350 g/m2.

Princip lepení – disperzní kontaktní lepidlo
Disperzní lepidlo se nanáší na korkové dlaždice i podlahu válečkem, vždy pouze v jedné tenké vrstvě. Spotřeba dle typu lepidla činí 240 g/m2. Samotné lepení korkových dlaždic na podlahu můžeme začít v okamžiku, kdy lepidlo již nelepí. Korkové dlaždice jsou pevně spojené s podkladem pouze po poctivém zaklepání kladívkem nebo gumovou paličkou. Pro velké plochy doporučujeme použít těžký kovový válec. Pro dořezávání krajů používáme ulamovací nůž.

Tmelení spár
Po nalepení korkových dlaždic vytmelíme všechny spáry pružným tmelem z kartuše – odstín Karamel. Je možné použít i jemnou korkovou drť ve spojení s epoxidovým tmelem, vždy ale až po první aplikaci základního laku!!!

Lakování - pouze pro korkové dlaždice přírodní
Po celoplošném přebroušení nalepených dlaždic aplikujeme akrylátové nebo dvousložkové polyuretanové laky na vodní bázi. Po každé vrstvě laku znovu povrch přebrousíme ručně nebo vibrační bruskou brusným papírem o zrnitosti 150 - 200. Důležité je i odstranění prachu a všech nečistot před každým lakováním. Lakování provádíme zásadně válečkem, ten musí být vždy na každou vrstvu suchý! Minimální počet vstev laku jsou tři.. Podlahu doporučujeme plně zatížit až po 10 dnech a v tomto období tzv. "zrání laku", je dobré se chovat k podlaze šetrněji. Zásadně nepoužívejte laky určené na dřevo ani laky masivně nabízené v obchodních domech.

Lakování již lakovaných dlaždic
Korkové dlaždice předlakované jsou již z výroby dvakrát lakované a přebroušené. Po pokládce zlehka přebrousíme jemným smirkem (zrnitost 150 - 200) a tím srazíme případné jemné diference ve spojích mezi jednotlivými dlaždicemi. Odstraníme dokonale prach a nečistoty a podlahu vytřeme 1% roztokem saponátu nebo prostředkem Hloubkový čistič na lakované podlahy Korek Jelínek STRIP. Aplikujeme nejméně jednu vrstvu laku.

Olejování: pouze pro přírodní korkové dlaždice
Přírodní korkové dlaždice lze povrchově upravit olejem na přírodní bázi s přísadou tvrdých vosků. Tato povrchová úprava je vhodná zejména pro dětské pokoje a ložnice, protože naolejováním korek neztrácí svůj sametový dotek a kontakt s podlahou je velmi příjemný. Po pokládce podlahu přebrousíme. První aplikaci oleje provádíme rovnou nerezovou špachtlí po celé ploše podlahy a ihned odstraníme přebytečný olej (mapy) z povrchu podlahy. Po zaschnutí cca 24 - 48 hodin, aplikujeme druhou vrstvu válečkem. Tato druhá vrstva schne cca 12 - 24 hodin. Pro zlepšení vzhledu lze aplikovat i třetí vrstvu oleje, která je suchá během 6 -10 hodin. Výhoda – podlaha se dá opravit i „ místně "!

Údržba
Je dobré všechny plochy které se dotýkají korkové podlahy ochránit filcem. (především nohy židlí.) Dvojnásob platí pro voskované a olejované podlahy. Zásadně nepoužíváme silně koncentované chemické přípravky. Korkovou podlahu dále udržujeme v dobré kondici přípravky, který vyplňují vzniklé mikroprasklinky. Vhodný je především přípravek Péče o korek, buď jako přísada do mycí vody nebo se aplikuje neředěný a vytváří další vrstvu, kterou je nelehké smýt.

Korek je jedinečný přírodní materiál. Proto žádné dvě korkové dlaždice nejsou stejné. Lehké odstínové diference a diference ve struktuře povrchu jsou součástí přírodního korku. Před pokládkou prohlédněte dobře obsah jednotlivých balíčků a rozložte případné odstínové diference rovnoměrně po podlaze. Tím dosáhnete zvýraznění přírodního charakteru korku jako unikátního materiálu. V případě zjevných vad je nutno provést reklamaci před pokládkou. Tyto vady nelze reklamovat po nalepení na podlahu.
Při stěhování těžkého nábytku, chladniček, myček, mrazících boxů buďte opatrní. Nohy stolů a židlí by měly být opatřeny podložkami ze silné tkaniny nebo filcu. V trvale vlhkém a nevětratelném prostředí (koupelny) je nutná povrchová úprava dvousložkovým lakem. Na místech, kde je podlaha vystavená silnému vlivu slunečního záření dochází ke změně vzhledu korkových dlaždic stejně tak jako u dřeva. Toto ovlivní pouze estetický efekt. Při zachování doporučených rad je efekt korkové podlahy velmi vysoký a věříme, že Vás plně uspokojí.


Nejčastější otázky na téma korkové podlahy

Korkové podlahy jsou nějaká novinka nebo jsem o nich jenom zatím neslyšel?Nejčastější otázky na téma korkové podlahy

Korkové podlahy se používají už od začátku 20. století. V Evropě jsou korkové podlahy už dlouho běžné. V posledních letech získaly na popularitě v Severní Americe a v Austrálii a dnes se prodávají prakticky po celém světě.

Proč bych si měl pořídit zrovna korkovou podlahu?

Korkové podlahy vydrží minimálně stejnou dobu, jako ostatní druhy podlah. Kromě toho jsou vyrobeny z přírodního a obnovitelného zdroje, jsou ekologické (jde o kůru z korkového dubu, jejíž oloupání strom nepoškozuje). Navíc je tento materiál antistatický, působí protialergicky a izoluje jak zvukově tak tepelně.

Já myslel, že po korku se nedá chodit, zvlášť na vysokých podpatcích. A nepoškodí se taková podlaha vahou nábytku?

Korkové podlahy se vyrábějí z materiálu o takové hustotě, že jim zátěž ani váha nevadí. Naopak – jednou z vlastností korku je jakási „tvarová paměť", takže když korkový povrch zmáčkneme, po čase se sám vrátí do původního tvaru - stejně jako se korková zátka po vytažení z lahve zvětší. Polyuretanový nátěr korek navíc chrání a umožňuje snadnou údržbu. Nicméně stejně jako u všech podlah i zde platí, že mezi podlahou a nábytkem by měla být ochranná podložka.

Hodí se korková podlaha do kuchyně nebo do koupelny?

Ovšem, hodí se do všech místností, ať v bytech či veřejných prostorách. Právě v kuchyních jsou korkové podlahy snad nejčastější, protože se na nich příjemně stojí a snadno se myjí. Když na takovou podlahu vylijete vodu, nic se nestane. Prostě ji jen utřete, jako u jakékoli jiné podlahy. V koupelnách se korková podlaha hodí proto, že je na dotek teplá a lidské pokožce velmi příjemná. Pokud však očekáváte, že bude vystavena velkému množství vody (cákající děti apod.), doporučuje se po pokládce spáry v podlaze důkladně utěsnit a pak teprve instalovat lišty.

Mohu mít korkovou podlahu v suterénu?

Do suterénů doporučujeme korkové plovoucí podlahy. Pokud tu hrozí prosakování vlhkosti z betonové desky pod podlahou, měla by pod plovoucí podlahou být protivlhkostní vložka (6 mil polyetylenový film). Vyhnete se tím problémům. Chcete-li mít ve svém suterénu korkové dlaždice lepené na podklad, doporučujeme nejprve betonový podklad zakrýt protivlhkostní vložkou, na ni položit podlahu z překližky a na tu teprve nalepit korkové dlaždice.

Jaké lepidlo se používá při pokládání korkových dlaždic?

Pro naše dlaždice lepené na podklad doporučujeme kontaktní lepidlo (Alkapren, Chemopren), nebo disperzní lepidla určená k lepení korku.

Mají všechny korkové podlahy stejnou barvu?

Korkové podlahy jsou přírodní materiály vysoké kvality a tak je nutné je brát. Určité barevné variace k těmto materiálům patří a tvoří jejich charakteristický půvab – to se týká jak korku, dřeva i bambusu.

Mám si pořídit raději plovoucí podlahu nebo na podklad lepenou podlahu?

Tady záleží na tvaru podkladu. Pokud je ve špatném stavu, má praskliny, staré PVC, nebo je špinavý, je vhodnější instalovat plovoucí podlahu. U plovoucích podlah odpadá nákladná a složitá příprava podkladové plochy – stačí když je podklad rovný. Plovoucí podlahy jsou také nejvhodnější volbou, pokud hrozí prosakování vlhkosti z betonového podkladu – stačí instalovat protivlhkostní vložku (viz výše). Jako podklad lepených podlah se pokládají na podklady (dřevěné či betonové), které jsou suché a nejsou na nich praskliny, vosk, mastnota ani špína, které by mohly snižovat účinnost lepidla.

Existuje nějaký tmel, kterým bych mohl opravit kazy ve své korkové podlaze?

Vezměte nepotřebnou dlaždici a obruste její kraj. Získaný korkový prach smíchejte s polyuretanem a dostanete tmel, kterým můžete zatřít drobné prasklinky. Nechte zaschnout a povrch pak natřete polyuretanem.

Nechají se korkové podlahy nabarvit? Dají se na ně také malovat nějaké vzory?

Ano, korkové podlahy se dají barvit jako jakékoli jiné. To se ale týká jen podlah bez povrchové úpravy (vosk, uretan). K barvení užívejte barvivo na bázi vody a rovnoměrně aplikujte pomocí měkké látky či houbičky. Nechte barvu dostatečně zaschnout a na povrch naneste tři vrstvy podlahového uretanu na bázi vody (dle pokynů výrobce). Jste-li kreativní můžete na podlaze vytvořit před aplikací uretanu krásné vzory.

Jsou korkové podlahy vhodné pro použití s podlahovým topením?

Ano. Na základě nezávislých měření přímo u výrobce podlahového topení bylo prokázáno, že korkové podlahoviny jsou vhodné pro podlahové topení a velmi dobře vyhovují všem předepsaným normám, nedochází k energetickým ztrátám. Oproti jiným podlahovinám má korek větší tepelnou setrvačnost, proto první prohřátí trvá o něco déle, ale pak podlaha teplo déle udržuje.

Kde můžu vidět vzorky vašich podlahovin nebo si objednat dodávku podlahy i s pokládkou?

Seznamy našich partnerů – podlahářských studií, kde můžete vidět vzorky našeho zboží.

vinylkorková plovoucí podlaha Autumn


Zámkový systém UNICLIC

KORKOVÉ PLOVOUCÍ PODLAHY SE ZÁMKOVÝM SYSTÉMEM UNICLIC

Definice
Lamely se skládají z kompaktních HDF dřevovláknitých desek s vysokou hustotou. Nášlapnou vrstvu tvoří vrstva korku se zvýšenou odolností, zespoda je instalována vrstva korku o nižší hustotě jako izolace proti hluku a chladu. Základem je speciální profilový tvar systému UNICLIC® který umožňuje montáž lamel bez použití lepidla. Hrany každé lamely jsou chráněny systémem „JointShield". Vodě odolný prostředek s použitím patentované ochranné technologie je aplikován po celém obvodu lamely.

Materiály
Povrch: aglomerovaná korková podlahová krytina podle EN 12104 (2,7mm) Podklad: HDF dřevovláknitá deska (6 mm) s vysokou hustotou, velice nízkým obsahem formaldehydu (E1) a vysokou odolností proti vlhkosti. Spodní vrstva: měkká aglomerovaná korková deska (1,3mm – 1,8mm) Lepidlo: PVA lepidlo bez rozpouštědel (stupeň D3) Povrchová úprava: keramický lak, UV lak, lak na vodní bázi, tvrdý vosk na vodní bázi, UV olej.

OCHRANNÝ SYSTÉM PROTI VLHKOSTI "JOINTSHIELD"

„JointShield" je ochranný systém, který chrání hrany plovoucích podlah před průnikem vlhkosti a který se aplikuje při výrobě lamel. Rozlitá voda ani mokré stírání Vaši podlahu s technologií „JointShield" již nepoškodí. Stálá ochrana je docílena aplikací vodě odolného prostředku (založeného na parafino-olejové bázi) po celém obvodu lamely. Hrany lamel se tím stanou kompletně utěsněné a nepropustné. S kombinací impregnovaných spojů „JointShield" a HDF desky s vysokou odolností proti vlhkosti jsou naše plovoucí podlahy nejodolnější v tomto průmyslovém odvětví. Ochranný systém JointShield najdete u následujících kolekcí: Caprice, Emotions, Ambient, Studio, Bloom, Linokork a v řadě Tradition všechny podlahy se systémem UNICLIC.

10 DŮVODŮ PROČ SI VYBRAT SPOJ UNICLIC

 1. Jednoduchá a rychlá instalace: pouze zacvaknete lamely dohromady a je hotovo.
 2. Čistá práce: již žádná manipulace s lepidlem ani čištění zbytků lepidla.
 3. Začněte kdekoliv chcete: můžete začít v jakémkoliv rohu pokoje.
 4. Profil na vedoucí pozici v podlahovém odvětví: patentovaný UNICLIC® profil vyroben pod licencí UNILIN FLOORING.
 5. Žádné viditelné spoje: UNICLIC systém pero a drážka na sebe perfektně navazují.
 6. Vysoká odolnost proti vlhkosti: spoje lamel jsou velice pevné a hlavní materiál má zlepšené vodě odolné vlastnosti. Kromě toho, s použitím „JointShield" technologie, rozlitá voda a mokré stírání už nikdy nepoškodí Vaši plovoucí podlahu.
 7. Okamžitě připraven: po podlaze s UNICLIC systémem, můžete chodit ihned po instalaci.
 8. Možnost znovu nainstalovat: upevňovací profil UNICLIC je tak silný, že lamely mohou být několikrát opakovaně instalovány.
 9. Záruka kvality: spoj UNICLIC je vyroben podle ISO 9001-2000 systémem pro správu kvality a kontrolován řízením procesů na nejvyšší úrovni, inspekcemi a testovacími postupy.
 10. Bezpečný: v tomto průmyslovém odvětví má nejnižší obsah látek VOC a formaldehydu, díky exkluzivnímu použití kvalitních pojiv a laků bez rozpouštědel, stejně jako nízký obsah škodlivých látek třídy E1 a E0 dřevovláknitých desek.uniclic2Rozdíl mezi povrchovými úpravami plovoucích podlah

Podlahy s keramickým lakem se již díky jeho vyvikajícím vlastnostem znovu nelakují. Ušetříte spoustu peněz a práce. Vznikne-li přece jen potřeba lak po čase obnovit, svěříme toto odborné firmně.

KERAMICKÝ LAK WTAX

Skládá se z 6 vrstev, které obsahují speciální kombinaci keramických nanočástic a mikročástic hliníku pro zvýšení pevnosti povrchu. Vícevrstvá konečná úprava WTAX kombinuje extrémně elastické vrstvy s „pancéřovou" mikro keramickou vrstvou a „nano" vrchní vrstvou s UV filtrem a texturovým efektem. Tento lak překoná jakýkoliv jiný lak pro korkové povrchy jak odolností proti opotřebení, nárazu a poškrábání, tak chemickou odolností.

KERAMICKÝ LAK WT

S použitím nových revolučních extrémně elastických pryskyřic a pokročilé technologie nanočástic, nabízí keramický lak WT vysoký výkon a výjimečný vzhled. Díky jeho optimální odolnosti proti mikro škrábancům a obroušení způsobených tvrdými částečkami nečistot a písku je tento lak vhodný do všech místností s vyšší zátěží. Zásluhou revoluční technologie nanočástic bude mít povrch korku vynikající vzhled: měkký, teplý a přírodní.

LAK AQUA2K

Pravděpodobně nejpokročilejší lak pro korek na vodní bázi. Dvousložkový lak, který se aplikuje v 5 vrstvách. Mezi jeho největší vlastnosti patří velice vysoká odolnost proti obroušení, dobrý kompromis mezi tvrdostí a elasticitou a vysoká chemická odolnost. Je jednoduchý na údržbu s nejběžněji užívanými prostředky a nezanechává žádný zbytkový zápach. S excelentní odolností proti světlu je tento lak nejvhodnější na barevné korkové podlahy.

LAK AQUA2K+

Lak na vodní bázi vhodný na korkodřevěné dýhované plovoucí podlahy. Dvousložkový lak, který se aplikuje v 5 vrstvách. Mezi jeho největší vlastnosti patří velice vysoká odolnost proti obroušení, dobrý kompromis mezi tvrdostí a elasticitou a vysoká chemická odolnost. Kromě toho AQUA2K+ využívá pokročilou keramickou technologii mikročástic k dosažení nesrovnatelně lepší odolnosti proti opotřebení. Další speciální vlastností je efektivní odolnost proti UV světlu, která chrání dřevěné podlahy před žloutnutím a blednutím. Tento lak překoná jakýkoliv jiný lak pro dřevěné dýhové plovoucí podlahy jak odolností proti opotřebení, nárazu a poškrábání, tak chemickou odolností.

UV LAK

Tento lak se nanáší jako akrylát. UV lampami se modifikuje na polyuretan. Dá se přelakovat laky na vodní bázi: C800, Cork. Vždy je ale nutné provést zkoušku přilnavosti. Povrch podlahy musí být zbavený všech nečistot. Na méně viditelném místě, například pod topením se na cca 2 cm2 přebrousí smirkovým papírem o zrnitosti 120 a poté se aplikuje lak v jedné vrstvě. Po 48 hodinách se pokusíme na lakovaném místě lak seškrábnout mincí. Neodlupuje-li se lak podobně jako folie, můžeme lakovat celou plochu.

UV LAK CX

Jedná se o 4 vrstvý systém: základní lak, vrstva pro vyplnění pórů, keramický základní lak a keramický vrchní lak. Díky použití keramických částic je zaručena vysoká odolnost proti opotřebení.

OLEJ

Jedná se o UV-tvrzený 100% vosko-olejový nátěr, založený na přírodních materiálech, příznivých životnímu prostředí. Dodává korkovým podlahám dobrou ochranu před opotřebením, čímž usnadňuje jejich údržbu a péči. Přírodní teplý dotek a krása korku je zdokonalena měkkostí a přirozeným vzhledem tohoto olejového nátěru.

Olejované a voskované plovoucí podlahy a dlaždice se již znovu nelakují.